Partner • Partneři

logo
logo
logo
logo Imagemap K und B Imagemap K und B
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Bavaria Bohemia e.V. - Info

07. Februar 2013

Preis Brückenbauer | Stavitel mostů

Bavaria Bohemia e.V., Trägerverein des Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) in Schönsee, stiftete auf Anregung seines Kuratoriums erstmals im Jahr 2007 den Preis „Brückenbauer | Stavitel mostů“. Diese Auszeichnung wird jährlich vergeben.
Der Preis wird für vorbildliches, beispielhaftes und wegweisendes Engagement zur Vertiefung der „guten Nachbarschaft“ in den bayerischen und tschechischen Nachbarregionen verliehen.  

Preisträger sind Bürgerinnen und Bürger, die sich vielfach ehrenamtlich, weit über ihre beruflichen Verpflichtungen hinaus und oft außerhalb des Rampenlichts der Öffentlichkeit der grenzüberschreitenden Zusammenarbeit widmen und mit ihrem ausgeprägten Engagement Vorbild sind.  

Institutionelle Preisträger sind verantwortlich für grenzüberschreitende Kultur- und Partnerprojekte, die in ihrer Zielsetzung zur Verständigung mit dem Nachbarland beitragen, partnerschaftlich umgesetzt werden und die Völkerverständigung fördern.  

2012 hat der Vorstand von Bavaria Bohmia e.V. beschlossen, zukünftig auch einen Preis „Brückenbauer | Stavitel mostů“ in der Kategorie Wirtschaft zu vergeben. Preisträger sind Persönlichkeiten, die mit vielfältigem Engagement - über ihr Unternehmen / ihre Institution hinaus - den wirtschaftlichen Beziehungen und Kooperationen zwischen Bayern und Tschechien starke Impulse gegeben haben. Sie sind Vorbild im Wirtschaftsleben und wirken wie die Preisträger aus dem Kultur- und Partnerschaftsbereich völkerverbindend.    

Die Auszeichnung „Brückenbauer | Stavitel mostů“ soll motivieren, es den von Bavaria Bohemia e.V. Geehrten gleich zu tun. Um das kulturelle und partnerschaftliche Leben in den bayerischen und tschechischen Nachbarregionen vom Nebeneinander zu mehr Miteinander zu führen, werden viele Menschen, Kulturinitiativen und Institutionen gebraucht, die sich in vielfältiger Weise der Vertiefung und Belebung der „guten Nachbarschaft“ widmen.  

In den Jahren 2009, 2010, 2012, 2014 und 2016 verlieh Bavaria Bohemia e.V. einen Ehrenpreis „Brückenbauer | Stavitel mostů“ für herausragende Leistungen und Verdienste für die Versöhnung und Zusammenarbeit zwischen den Nachbarländern Deutschland und Tschechien.    

Der Preis zeigt das Logo von Bavaria Bohemia als Silhouette in Glas und wird mit einer Urkunde verliehen.

Preisträger 2018
Kategorie Kulturinitiativen | Partnerprojekte
  • Partnerschaft der Landkreismusikschule Cham, der Kunstgrundschule Klatovy und der Kunstgrundschule Domažlice
  • Tschechische Schule Regensburg e.V.
Kategorie Persönlichkeiten 
  • František Kubů, Prachatice
  • Dana Pflaum, Weiherhammer
  • Herbert Pöhnl, Viechtach
  • Michal Šnebergr, Železná Ruda
Kategorie Wirtschaft
  • IHK Regensburg für Oberpfalz / Kelheim
Ehrenpreis
  • Emilia Müller
  • Daniel Herman

Preisträger 2017:
Kategorie Kulturinitiativen | Partnerprojekte
  • Deutsch-tschechischer Kindergarten „Fuchsbau“, Schirnding
  • Schulpartnerschaft zwischen der Naabtal-Realschule Nabburg und der Základní škola Horšovský Týn
  • Schulpartnerschaft zwischen der Grundschule und der Mittelschule Altenstadt a.d.Waldnaab und der Základní škola Kladruby
  • Schulpartnerschaft zwischen dem Gymnasium Zwiesel und dem Gymnázium Vodňany
Kategorie Persönlichkeiten 
  • Masumi Böttcher-Muraki, München / Tokio, Schriftstellerin
  • Petr Rojík, Rotava / Rothau, stellv. Vorsitzender des Kulturverbandes der Bürger deutscher Nationalität in der Tschechischen Republik
  • Johann Walbrunn, Pleystein, Altbürgermeister der Stadt Pleystein

Preisträger 2016: 
Kategorie Kulturinitiativen | Partnerprojekte
  • Schulpartnerschaft zwischen Partnerství mezi školami Joseph-von-Fraunhofer-Gymnasium Cham & Gymnázium Luďka Pika v Plzni
Brückenbauer-Ehrenpreise
  • Dr. Birgit Seelbinder – Marktredwitz, Präsidentin der EUREGIO EGRENSIS
  • Dr. h.c. Bernd Posselt – München, Sprecher der Sudetendeutschen Volksgruppe und früherer Abgeordneter des Europäischen Parlaments
  • Karel Schwarzenberg – Prag, Außenminister der Tschechischen Republik a.D.

Preisträger 2015:  
Kategorie Kulturinitiativen | Partnerprojekte
  • Bohemicum Regensburg – Passau, Institutionelle universitäre Einrichtung
  • Schulpartnerschaft zwischen dem Ortenburg-Gymnasium Oberviechtach und der Obchodní akademie Praha / Prag
Kategorie Persönlichkeiten
  • Ehepaar Edeltraud Caranová, Aš / Asch, Geschichts- und Fremdsprachenlehrerin und Dušan Caran, Aš / Asch, Vorsitzender der FGV-Ortsgruppe Aš / Asch
  • Hubert Huber, Fürstenzell bei Passau, Freischaffender Künstler
  • Karl Reitmeier, Waldmünchen, Freier Journalist
  • Zdeněk Roučka, Pilsen, Publizist und Schriftsteller
  • Albrecht Schläger, Hohenberg an der Eger, Förster, Bürgermeister a.D. und MdL a.D.
  • Dr. Ivan Slabý, Pilsen, 1. Vorsitzender des Vereins "Jazz bez hranic" und Veranstalter des gleichnamigen Jazzfestivals
Kategorie Wirtschaft
  • Ernst und Thomas Hanauer, Unternehmer, emz-Hanauer GmbH & Co. KGaA

Preisträger 2014:  
Kategorie Kulturinitiativen | Partnerprojekte
  • Kindergartenprojekt der Partnergemeinden Waldthurn und Hostouň / Hostau
  • Karl-Klostermann-Verein, Karl Klostermann – Dichter des Böhmerwaldes e.V., Sektionen Grafenau und Srní / Rehberg
Kategorie Persönlichkeiten
  • Friedrich Brandl, Amberg, Schriftsteller
  • Emil Kronschnabl, Zwiesel, Mitinitiator und langjähriger 1. Vorsitzender des Kulturvereins Über d‘Grenz e.V.
  • PhDr. Václav Maidl, Klatovy / Klattau, Prag, Projektkoordinator für Literatur und Geisteswissenschaften am Österreichischen Kulturforum Prag
  • Stephan Unglaub, Bischofsgrün, 1. Bürgermeister der Gemeinde Bischofsgrün
Kategorie Wirtschaft
  • Hartmut Wolff, Furth im Wald, Reiseunternehmer
Brückenbauer-Ehrenpreise
  • Hans Schaidinger, Regensburg, Oberbürgermeister der Stadt Regensburg 
  • Mgr. Martin Baxa, Pilsen, Oberbürgermeister der Stadt Pilsen

Preisträger 2013:
Kategorie Kulturinitiativen | Partnerprojekte
  • Deutsch-Tschechische Fußballschule e.V., Rehau und Česko-německá fotbalová škola, Františkovy Lázně
  • Schulpartnerschaft zwischen der Grund- und Mittelschule Tiefenbach und der Základní škola Štěnovice
Kategorie Persönlichkeiten
  • Walter Annuß, Regensburg, 2. Bürgermeister der Stadt Regensburg a.D.
  • Mgr. Dalibor Blažek, Aš / Asch, 1. Bürgermeister der Stadt Aš / Asch
  • Anna Kocourková & Karel Kocourek, Pilsen, Fotokünstler
Kategorie Wirtschaft
  • Josef Kappenberger, K+B E-Tech GmbH & Co. KG, Cham
  • Helmut Schweiger, Gerresheimer Horsovský Týn spol. s.r.o, Horšovský Týn / Bischofteinitz

Preisträger 2012:
Kategorie Kulturinitiativen / Partnerprojekte
  • Partnerschaftskomitees Schwandorf und Sokolov / Falkenau
  • Förderverein Wallfahrtskirche Maria Kulm e.V.
  • Sprachoffensive Tschechisch an Oberpfälzer Realschulen
Kategorie Persönlichkeiten
  • Mgr. Pavel Fencl, Prachatice, Historiker und Museumsdirektor
  • Horst Frickinger, Passau, 1. Vorsitzender der Euro-V.I.P.-Initiative e.V., Passau
  • Widmar Hader, Bad Abbach, Direktor a.D. des Sudetendeutschen Musikinstituts in Regensburg
  • Prof. PhDr. Tomáš Jílek, CSc., Plzeň, Professor em. am Lehrstuhl für Geschichte an der Pädagogischen Fakultät der Westböhmischen Universität in Pilsen
  • Dr. Rita Kielhorn, Berlin / Wurz, Initiatorin der Wurzer Sommerkonzerte
Brückenbauer-Ehrenpreis
  • Bischof von Pilsen, Mons. František Radkovský, Plzeň

Preisträger 2011:
Kategorie Kulturinitiativen / Partnerprojekte
  • Bürgervereinigung Antikomplex, Prag
  • Deutsch-tschechischer Stammtisch "Ahoj sousedé! – Hallo Nachbar!", Cheb / Eger
Kategorie Persönlichkeiten
  • Leopold Graf Deym Freiherr von Stritez, Reichstorf, Markt Eichendorf, Initiator des Jugendschlosses Dražíč in Südböhmen
  • Josef Gillitzer, Pleystein, Vorsitzender des Touristikvereins Pleystein
  • Kristina Jurosz-Landová, Bindlach, Vorsitzende der Deutsch-Tschechischen Gesellschaft Bayreuth
  • Věra Knetlová, Pilsen, Sekretärin der Union bildender Künstler der Region Pilsen

Preisträger 2010:  
Kategorie Kulturinitiativen / Partnerprojekte
  • Grenzüberschreitendes Schultheaterprojekt: Werner-von-Siemens Gymnasium Regensburg und Jindřich Šimon Baar-Gymnasium Domažlice / Taus
  • Čojč Land Netzwerk - Projekt des Theaterpädagogischen Zentrums DAS EI (Nürnberg) und des Kulturvereins A BASTA! (Vimperk / Winterberg, Prag)
Kategorie Persönlichkeiten
  • Vladimír Born, Bor, Kath. Pfarrer, Monsignore
  • Karin Holl, Weiden, Langjährige Leiterin der Bayerisch-Böhmischen Kultur- und Wirtschaftstage, Weiden i.d. OPf.
  • Klaus-Hannes Kahler, Wunsiedel, Rektor a.D., Sigmund-Wann-Realschule Wunsiedel  
  • Alois Öllinger, Bad Kötzting, Maler und Aktionskünstler
  • Mgr. Václav Peteřík, Stříbro, Rektor der Grund- und Hauptschule in Stříbro / Mies
  • Mgr. Jan Samec, Karlovy Vary, Bildender Künstler und Direktor der Kunstgalerie in Karlovy Vary / Karlsbad
  • Miroslava Šebestová, Poběžovice, Tschechisch- und Deutschlehrerin, Konrektorin der Grundschule Poběžovice / Ronsperg
  • Edmund Stern, Zwiesel, Rektor der Hauptschule Zwiesel
  • Franz Tremmel, Selb, Kath. Pfarrer, Pfarrei Heilig Geist in Selb
  • Egon Urmann, Lenora (Eleonorenhaln), Reiseleiter
Brückenbauer-Ehrenpreis
  • Dr. Jiří Gruša, Prag / Meckenheim b. Bonn Tschechischer Schriftsteller, Journalist, Diplomat, PEN-Präsident a.D.

Preisträger 2009:
Kategorie Kulturinitiativen / Partnerprojekte
  • Schule am Regenbogen, Sonderpädagogisches Förderzentrum Cham und Základní škola praktická Domažlice (Praktische Grundschule Taus); Trommelgruppe Sambalila
  • Partnerprojekt Trautwein-Volksschule Moosbach und Základní škola Bělá nad Radbuzou (Grundschule Weißensulz)
  • VideoAktiv, Regensburg
Kategorie Persönlichkeiten
  • Dr. Erwin Aschenbrenner, Regensburg, Gründer und Leiter von „Begegnung mit Böhmen e.V.“
  • Bernhard M. Baron, Weiden / Malta, Initiator und langjähriger Leiter der Weidener Literaturtage
  • Věra und Tadeusz Biedroň, Aš / Asch, Pädagogin und Kirchenretter
  • Alois Gilitzer, Niedermurach, Kreisvolksmusikpfleger
  • Kaspar Sammer, Freyung, Grenzüberschreitender Impulsgeber
  • Georg Schatz, Selb, Autor und freier Journalist
  • Josef Thums, Blížejov, Blasmusikant
  • Gertrud Trepková, Plzeň / Pilsen, Vorsitzende der Organisation der Deutschen in Westböhmen
  • Ing. Miroslava Vacková, Vodňany / Wodnian, Projektmanagerin
Brückenbauer-Ehrenpreis
  • Hans Eibauer, Schönsee, Projektleiter Centrum Bavaria Bohemia, Bürgermeister a.D.

Preisträger 2008:
Kategorie Kulturinitiativen / Partnerprojekte
  • Vereinigung der Städte mit hussitischer Geschichte und Tradition, Neunburg vorm Wald / Tábor
  • Förderkreis Deutsch-Tschechischer Schulen zwischen Nürnberg und Prag e.V., Altenstadt an der Waldnaab
Kategorie Persönlichkeiten
  • Dr. Katharina Eisch-Angus, Frauenau, Kulturwissenschaftlerin, Vorsitzende des Vereins Bild-Werk Frauenau e.V.
  • Mgr. Pavel Faschingbauer, Domažlice, Landrat a.D., Direktor des Zentrums sozialer Dienstleistungen in Domažlice
  • Dr. Max Fischer, Cham, Staatssekretär a.D., Landrat a.D., Ehrenpräsident des Ost-West-Wirtschaftsclub e.V. Bayern
  • Mgr. Marcel Fišer, Klatovy, Direktor der Galerie Klatovy / Klenová
  • Heidi und Hans-Joachim Goller, Selb, Inhaber der Galerie Goller in Selb, Mitbegründer des „Kunstvereins Hochfranken Selb e.V.“
  • Josef Hrubý, Plzeň, Dichter, Schriftsteller und Übersetzer
  • Hermann Plötz, Furth im Wald, 1. Vorsitzender des Förderkreises Furth – Domažlice e.V.
  • Zdeněk Procházka, Domažlice, Verleger, Publizist und Fotograf
  • Ing. František Vlček, Běšiny, Vorsitzender der Euregio Šumava
  • Hans Wurm, Oberviechtach, Direktor des Ortenburg-Gymnasiums Oberviechtach, Initiator des „Gastschuljahres für höhere Schüler Westböhmens“
Preisträger 2007:
Kategorie Kulturinitiativen / Partnerprojekte
  • Grenzüberschreitende Theaterinitiative "Bayerisch-Böhmischer Festspielsommer Bärnau/Tachov"
  • Jugendbildungsstätte Waldmünchen der KAB & CAJ gGmbH, Waldmünchen und der Verein Knoflík, Pilsen
Kategorie Persönlichkeiten 
  • Franitšek Čurka, Halže, 1. Bürgermeister, Vizepräsident der Euregio Egrensis, Arbeitsgemeinschaft Böhmen
  • JUDr. Vlastimil Dřímal, Domažlice, Volksmusikant, Leiter der Dudelsackkapelle Dudácka Muzika z Mrákova
  • Ing. Ladislav Fňouka, České Budějovice, Leiter der Abteilung für ausländische Angelegenheiten der Region Südböhmen, Gründer der Drei-Länder-Gesellschaft Niederbayern-Oberösterreich-Südböhmen 
  • Wolfgang Herzer, Weiden, Sprecher der Kulturkooperative KoOpf und langjähriger Vorsitzender des Kunstverein Weiden e.V.
  • Ing. Jan Horník, Boží Dar, 1. Bürgermeister, Mitglied des Senats der Tschechischen Republik
  • Egid Hofmann, Neukirchen b. Hl. Blut, 1. Vorsitzender des Vereins „Kuratorium zur Förderung des grenzüberschreitenden Wallfahrts- und Begegnungszentrums Neukirchen b. Hl. Blut e.V.“, stellv. Landrat des Landkreises Cham
  • Zbyněk Illek, Cheb, Direktor und Kurator der Galerie G 4 in Cheb
  • Hans Popp, Selb, 1. Vorsitzender des Vereins „Europäische Natur- und Kulturlandschaft Häuseloh e.V.“
  • Mgr. Jaroslava Seidlmayer, Furth im Wald, Tschechischlehrerin, Übersetzerin, Dolmetscherin, 2. Vorsitzende des Vereins „Opern- und Konzertfreunde Furth im Wald e.V.“
  • Bernhard Setzwein, Waldmünchen, Schriftsteller und freischaffender Autor
  • Herbert Unnasch, Zwiesel, Leiter der Volkhochschule in Regen
  • Anton Witt, Mitterteich, langjähriger Stadtpfarrer in Schönsee, seit 2006 in Mitterteich

07. únor 2013

Cena Brückenbauer | Stavitel mostů

Spolek Bavaria Bohemia e. V., zřizovatel Centra Bavaria Bohemia (CeBB) v Schönsee, založil v roce 2007 na podnět svého kuratoria cenu Brückenbauer | Stavitel mostů. Toto vyznamenání je předáváno každoročně.
Cena je udělována za příkladnou práci při prohlubování „dobrého sousedství“ mezi českými a bavorskými sousedními regiony.  

Nositeli ocenění jsou osobnosti, které se – často v rámci čestného úřadu, daleko nad rámec svých profesních povinností a mimo hlavní zájem veřejnosti – věnují přeshraniční spolupráci a jdou druhým svou činností příkladem.  

Nositelé ocenění z řad institucí pracují na přeshraničních kulturních a partnerských projektech, které se snaží přispívat k pochopení sousední země, jsou realizovány v rámci partnerství a podporují porozumění mezi národy.  

V roce 2012 se představenstvo spolku Bavaria Bohemia e. V.
rozhodlo udělovat cenu „Brückenbauer | Stavitel mostů“ v budoucnu také v kategorii hospodářství. Oceněnými jsou osobnosti, které dávají svou rozmanitou prací nad rámec svých podniků důležité impulsy česko-bavorským vzájemným vztahům a spolupráci. Jsou vzorem v oblasti hospodářství a  jako nositelé kulturního partnerského ocenění působí při stmelování národů.

Cena Brückenbauer | Stavitel mostů si klade za cíl motivovat i další osobnosti a projekty k následování již oceněných. K přeměně kulturního a partnerského života v českých a bavorských sousedních regionech ze života „vedle sebe“ na život „spolu“ je zapotřebí mnoha lidí a institucí, které se rozličným způsobem věnují rozvíjení a oživování „dobrého sousedství“.  

V letech  2009, 2010, 2012, 2014 a 2016 udělil spolek Bavaria Bohemia e. V. také čestné ocenění „Brückenbauer | Stavitel mostů“ za vynikající práci a zásluhy za smiřování a spolupráci mezi Českou republikou a Německem.  

Cena zobrazuje logo spolku Bavaria Bohemia e. V. v podobě skleněné plastiky a je udělována s listinou.

Laureáti 2018 
Kategorie kulturní iniciativy / partnerské projekty
  • Partnerství Landkreismusikschule Cham, ZUŠ Klatovy a ZUŠ Domažlice
  • Česká škola v Řezně
Kategorie osobnosti
  • František Kubů, Prachatice
  • Dana Pflaum, Weiherhammer
  • Herbert Pöhnl, Viechtach
  • Michal Šnebergr, Železná Ruda
Kategorie Hospodářství
  • Obchodní a průmyslová komora Řezno
Čestná cena
  • Emilia Müller
  • Daniel Herman

Laureáti 2017:
Kategorie kulturní iniciativy / partnerské projekty
  • Česko-německá mateřská škola „Fuchsbau“ / „Liščí nora“, Schirnding
  • Partnerství škol Naabtal-Realschule Nabburg a Základní školy Horšovský Týn
  • Partnerství škol Grundschule a Mittelschule Altenstadt a.d.Waldnaab a Základní školy Kladruby
  • Partnerství škol Gymnasium Zwiesel a Gymnázium Vodňany
Kategorie osobnosti
  • Masumi Böttcher-Muraki, Mnichov / Tokio, spisovatelka
  • Petr Rojík, Rotava, místopředseda Kulturního sdružení občanů německé národnosti v České republice
  • Johann Walbrunn, Pleystein, bývalý starosta města Pleystein

Laureáti 2016:
Kategorie kulturní iniciativy / partnerské projekty
  • Partnerství Gymnázia Luďka Pika v Plzni a gymnázia Joseph-von-Fraunhofer-Gymnasium Cham
Čestná cena
  • Dr. Birgit Seelbinder – Marktredwitz, prezidentka EUREGIO EGRENSIS, pracovní sdružení Bavorsko, bývalá primátorka
  • Dr. h.c. Bernd Posselt – München, Mluvčí Sudetoněmecké národnostní skupiny, spolkový předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení, bývalý poslanec Evropského parlamentu
  • Karel Schwarzenberg – Prag, bývalý ministr zahraničí České republiky

Laureáti 2015:  
Kategorie kulturní iniciativy / partnerské projekty
  • Bohemicum Řezno - Pasov institucionální univerzitní zařízení
  • Partnerství Obchodní akademie Praha a Ortenburg-Gymnasia Oberviechtach
Kategorie osobnosti
  • Ehepaar Edeltraud Caranová, Aš učitelka dějepisu a cizích jazyků a Dušan Caran, Aš předseda Smrčinského spolku Aš
  • Hubert Huber, Fürstenzell bei Passau, umělec na volné noze
  • Karl Reitmeier, Waldmünchen, novinář na volné noze
  • Zdeněk Roučka, Pilsen, publicista a spisovatel
  • Albrecht Schläger, Hohenberg an der Eger, lesník, bývalý starosta a někdejší člen Zemského sněmu
  • Dr. Ivan Slabý, Pilsen, předseda spolku „Jazz bez hranic“ a pořadatel stejnojmenného jazzového festivalu
Kategorie hospodářství
  • Ernst und Thomas Hanauer podnikatelé, emz-Hanauer GmbH & Co. KGaA

Laureáti 2014:  
Kategorie kulturní iniciativy / partnerské projekty
  • Projekt mateřských škol mezi partnerskými obcemi Waldthurn a Hostouň
  • Občanské sdružení Karel Klostermann – spisovatel Šumavy, sekce Srní a Grafenau
Kategorie osonosti
  • Friedrich Brandl, Amberg, Spisovatel
  • Emil Kronschnabl, Zwiesel, Spoluzakladatel a dlouholetý předseda kulturního spolku Über d' Grenz e. V.
  • PhDr. Václav Maidl, Klatovy / Klattau, Prag, Lektor, akademický pracovník a literární průvodce
  • Stephan Unglaub, Bischofsgrün, starosta obce Bischofsgrün
Kategorie hospodářství
  • Hartmut Wolff, Furth im Wald, podnikatel v oblasti cestovního ruchu
Čestná cena
  • Hans Schaidinger, Regensburg, primátor města Řezna (1996–2014)
  • Mgr. Martin Baxa, Pilsen, Primátor města Plzně

Laureáti 2013:  
Kategorie kulturní iniciativy / partnerské projekty
  • Česko-německá fotbalová škola, Rehau a OS Fotbal bez hranic I Česko-německá fotbalová škola, Františkovy Lázně
  • Partnerství mezi Základní a střední školou Tiefenbach a Základní školou Štěnovice
Kategorie osobnosti
  • Walter Annuß, Regensburg, Bývalý náměstek primátora města Řezna
  • Mgr. Dalibor Blažek, Aš / Asch, Starosta města Aše
  • Anna Kocourková & Karel Kocourek, Pilsen, Fotografové
Kategorie hospodářství
  • Josef Kappenberger, K+B E-Tech GmbH & Co. KG, Cham
  • Helmut Schweiger, Gerresheimer Horsovský Týn spol. s.r.o, Horšovský Týn / Bischofteinitz
 
Laureáti 2012:  
Kategorie kulturní iniciativy / partnerské projekty
  • Partnerské výbory měst Sokolov a Schwandorf
  • Sdružení přátel poutního komplexu Chlum Svaté Maří
  • Jazyková ofenzíva Čeština na reálných školách v Horní Falci
Kategorie osobnosti
  • Mgr. Pavel Fencl, Prachatice, Historik a ředitel muzea
  • Horst Frickinger, Passau, Předseda spolku Euro-V.I.P.-Initiative e. V., Pasov
  • Widmar Hader, Bad Abbach, Emeritní ředitel Sudetoněmeckého hudebního institutu v Regensburgu
  • Prof. PhDr. Tomáš Jílek, CSc., Plzeň, Emeritní profesor na katedře historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni
  • Dr. Rita Kielhorn, Berlin / Wurz, Iniciátorka Wurzských letních koncertů
Čestná cena 
  • Biskup plzeňský, Mons. František Radkovský, Plzeň

Laureáti 2011:
 
Kategorie kulturní iniciativy / partnerské projekty
  • Občanské sdružení Antikomplex, Prag
  • Česko-německý stůl pro stálé hosty „Ahoj sousedé! – Hallo Nachbar!“, Cheb
Kategorie osobnosti
  • Leopold Graf Deym Freiherr von Stritez, Reichstorf, Markt Eichendorf, Zakladatel  Zámku Mládí Dražíč v jižních Čechách
  • Josef Gillitzer, Pleystein, Předseda turistického spolku Pleystein
  • Kristina Jurosz-Landová, Bindlach, Předsedkyně Německo–české společnosti Bayreuth
  • Věra Knetlová, Pilsen, Tajemnice Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti

Laureáti 2010:  
Kategorie kulturní iniciativy / partnerské projekty
  • Přeshraniční dlvadelní projekt škol, Gymnázium Jindřicha Šimona Baara v Domažlicích a Gymnázium Wernera-von-Siemense v Regensburgu
  • Čojčlandská sít’, Projekt Divadelně-pedagogického centra DAS EI (Norimberg) a Kulturního spolku A BASTA (Vimperk/Prag)
Kategorie osobnosti
  • Vladimír Born, Bor, Páter řimskokatolické farnosti Bor
  • Karin Holl, Weiden, Dlouholetá vedoucí Česko-bavorských dnů kultury a hospodářství, Weiden
  • Klaus-Hannes Kahler, Wunsiedel, Bývalý ředitel, Reálná škola Sigmunda Wanna, Wunsiedel
  • Alois Öllinger, Bad Kötzting, Výtvarník a akční umělec
  • Mgr. Václav Peteřík, Stříbro, Ředitel ZŠ Stříbro
  • Mgr. Jan Samec, Karlovy Vary, Výtvarník a ředitel Galerie umění v Karlových Varech
  • Miroslava Šebestová, Poběžovice, Učitelka českého a německého jazyka, zástupkyně ředitele Základní školy Poběžovice
  • Edmund Stern, Zwiesel, Ředitel Základní školy ve Zwieslu
  • Franz Tremmel, Selb, Katolický farář, farnost Ducha svatého v Selbu
  • Egon Urmann, Lenora (Eleonorenhaln), Průvodce
Čestná cena
  • Dr. Jiří Gruša, Prag / Meckenheim b. Bonn, Český spisovatel, novinář, diplomat, bývalý prezident PEN klubu

Laureáti 2009:
Kategorie kulturní iniciativy / partnerské projekty
  • Speciální pedagogické podpůrné centrum Cham a Základní škola praktická Domažlice   Partnerský projekt skupina bicích nástrojů Sambalila   
  • Partnerský projekt Základní školy Trautwein v Moosbachu a Základní školy v Bělé nad  Radbuzou
  • VideoAktiv, Řezno
Kategorie osobnosti
  • Dr. Erwin Aschenbrenner, Regensburg, Zakladatel a vedoucí „Setkávání s Čechami“
  • Bernhard M. Baron, Weiden / Malta, Iniciátor a dlouholetý vedoucí Weidenských literárních dnů
  • Věra und Tadeusz Biedroň, Aš / Asch, Pedagožka a Zachránce kostelů
  • Alois Gilitzer, Niedermurach, Okresní pečovatel o lidovou hudbu
  • Kaspar Sammer, Freyung, Přeshraniční aktivista
  • Georg Schatz, Selb, Autor a nezávislý novinář
  • Josef Thums, Blížejov, Muzikant
  • Gertrud Trepková, Plzeň / Pilsen, Předsedkyně Organizace Němců v západních Čechách
  • Ing. Miroslava Vacková, Vodňany / Wodnian, Projektová manažerka
Čestná cena
  • Hans Eibauer, Schönsee, Bývalý starosta a vedoucí projektu Centrum Bavaria Bohemia Schönsee

Laureáti 2008:
Kategorie kulturní iniciativy / partnerské projekty
  • Sdružení měst s husitskými dějinami a tradicí, Neunburg vorm Wald / Tábor
  • Podpůrný svaz Německo-českých škol mezi Norimberkem a Prahou e.V. (FöDTSCH), Altenstadt a.d. Waldnaab 
Kategorie osobnosti
  • Dr. Katharina Eisch-Angus, Frauenau, Kulturoložka, předsedkyně spolku Bild-Werk Frauenau e.V.
  • Mgr. Pavel Faschingbauer, Domažlice, Bývalý přednosta okresního úřadu, ředitel Centra sociálních služeb, Domažlice
  • Dr. Max Fischer, Cham, Bývalý státní tajemník a zemský radní, čestný prezident Hospodářského klubu Východ-Západ, Bavorsko
  • Mgr. Marcel Fišer, Klatovy, Ředitel Galerie Klatovy / Klenová
  • Heidi und Hans-Joachim Goller, Selb, Provozovatelé Galerie Goller v Selbu, spoluzakladatelé „Spolku umění Hochfranken Selb e.V.“
  • Josef Hrubý, Plzeň, Básník, spisovatel a překladatel
  • Hermann Plötz, Furth im Wald, 1. předseda Kruhu Přatel Furth – Domažlice
  • Zdeněk Procházka, Domažlice, Nakladatel, publicista a fotograf
  • Ing. František Vlček, Běšiny, Předseda Euroregionu Šumava
  • Hans Wurm, Oberviechtach, Ředitel Ortenburgova gymnázia Oberviechtach, iniciátor „Hostitelského školního roku pro gymnaszisty ze západních Čech“

Laureáti 2007:
Kategorie kulturní iniciativy / partnerské projekty
  • „Bavorsko – český letní festival Bärnau/Tachov“
  • Partnerský projekt mezi Jugendbildungsstätte der KAB & CAJ gGmbH, Waldmünchen a spolkem Knoflík, Plzeň
Kategorie osobnosti
  • Franitšek Čurka, Halže, Starosta, Vicepresident Euregio Egrensis, pracovní skupina Čechy
  • JUDr. Vlastimil Dřímal, Domažlice, Lidový muzikant, vedoucí dudácké kapely Dudácká muzika z Mrákova
  • Ing. Ladislav Fňouka, České Budějovice, Vedoucí odboru kanceláře hejtmana – oddělení vnějších vztahů a zahraniční spolupráce Krajského uřadu Jihočeského kraje, zakladatel Společnosti tří zemí
  • Wolfgang Herzer, Weiden, Mluvčí kulturní kooperace KoOpf a dlouholetý předseda Uměleckého spolku Weiden e.V.
  • Ing. Jan Horník, BožíDar, Starosta, senátor Senátu PČR  
  • Egid Hofmann, Neukirchen b. Hl. Blut, Předseda Spolku „Kuratorium na podporu přeshraničního poutního místa a místa setkání Neukirchen b. Hl. Blut e.V.“, zástupce zemského rady okresu Cham
  • Zbyněk Illek, Cheb, Ředitel a kurátor Galerie G 4 v Chebu
  • Hans Popp, Selb, Předseda spolku „Evropské přírodní a kulturní území Häuselloh e.V.“
  • Mgr. Jaroslava Seidlmayer, Furth im Wald, Učítelka češtiny, překladatelka, tlumočnice Místopředsedkyně spolku
  • Bernhard Setzwein, Waldmünchen, Spisovatel a volně tvořící autor
  • Herbert Unnasch, Zwiesel, Ředitel lidové akademie Regen
  • Anton Witt, Mitterteich, dlouholetý duchovní města Schönsee, od roku 2006 v Mitterteich

Fotogalerie • Fotogalerie

Preis in Glas, gestaltet von der Fa. Irlbacher Blickpunkt Glas GmbH, Schönsee | Skleněná cena zhotovená firmou Irlbacher Blickpunkt Glas GmbH, Schönsee
Preisträger Brückenbauer 2008 | Nositelé ocenění Stavitel mostů 2008
Preisträger und Ehrengäste Brückenbauer 2009 | Nositelé ocenění Stavitel mostů 2009
Preisträger und Ehrengäste Brückenbauer 2010 | Nositelé ocenění Stavitel mostů 2010
Preisverleihung Brückenbauer 2011 | Udílení cen Stavitel mostů 2011
Brückenbauer 2012 - Preisverleihung und Preisträger, 29.03.12 | Udílení cen Stavitel mostů 2012, 29. 3. 2012
Brückenbauer 2013 - Preisverleihung und Preisträger, 19.03.13 | Udílení cen Stavitel mostů 2013, 19. 3. 2013
Brückenbauer 2014 - Preisverleihung und Preisträger, 16.04.14 | Udílení cen Stavitel mostů 2014, 16. 4. 2014
Brückenbauer 2015 - Preisverleihung und Preisträger, 24.03.15 | Udílení cen Stavitel mostů 2015, 24. 3. 2015
Brückenbauer 2016 - Preisverleihung und Preisträger, 05.04.16 | Udílení cen Stavitel mostů 2016, 5. 4. 2016
Brückenbauer 2017 - Preisverleihung und Preisträger, 29.03.17 | Udílení cen Stavitel mostů 2017, 29. 3. 2017
Brückenbauer 2018 - Preisverleihung und Preisträger, 19.03.18 | Udílení cen Stavitel mostů 2018, 19. 3. 2018
Rendert Time: 0,051 Sek. | Speicherverbrauch: 1,87 MB / 2,13 MB